Konkurs Plastyczny "Wiersze Tuwima" - ROK JULIANA TUWIMA 2013

ROK 2013 – ROKIEM POETY JULIANA TUWIMA
Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie plastycznym!

REGULAMIN  GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO ,,ILUSTRACJE DO WIERSZY JULIANA TUWIMA
1. CELE KONKURSU
  • PRZYBLIŻENIE UCZESTNIKOM KONKURSU SYLWETKI JULIANA TUWIMA I JEGO TWÓRCZOŚCI TEGO WYBITNEGO POLSKIEGO POETY
  • ZACHĘCANIE DZIECI DO CZYTANIA POLSKIEJ POEZJI
  • ROZWIJANIE WYOBRAŹNI PLASTYCZNEJ
2.  WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE
- UCZESTNIK KONKURSU POWINIEN WYKONAĆ JEDNĄ PRACĘ PLASTYCZNĄ - ILUSTRUJĄCĄ WIERSZ DLA DZIECI JULIANA TUWIMA
( np. TANIEC, OKULARY, DYZIO MARZYCIEL, SŁOŃ TRĄBALSKI, LOKOMOTYWA, PSTRYK)
- KATEGORIE:
- dzieci do 6 lat
- klasy I-III
- klasy IV-VI
- FORMAT PRAC A3 LUB A4
- TECHNIKA PRAC DOWOLNA

Każda praca powinna być opisana:

Imię, nazwisko, klasa
  Szkoła, adres, telefon
  Imię i nazwisko nauczyciela
Tytuł ilustrowanego wiersza

Termin nadesłania prac do 22.02.2013 r na adres:
   Gminny Ośrodek Kultury
   18-220 Czyżew
   ul. Mazowiecka 34

3. DODATKOWE INFORMACJE

•  ORGANIZATORZY POWOŁUJĄ KOMISJĘ, KTÓRA W KAŻDEJ KATEGORII PRZYZNA NAGRODY, DYPLOMY I WYRÓZNIENIA
  • PRACE NAGRODZONE PRZECHODZĄ NA RĘCE ORGANIZATORÓW
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GOK w Czyżewie włącza się w obchody "Roku Juliana Tuwima" juz od 1 stycznia nowego roku: zapraszamy do udziału w II Gminnym Konkursie Literackim "Mój pomysł na teatr" [szczegóły w odrębnym linku na www.gokczyzew.pl]. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w dniu 14 lutego , w "Święto Zakochanych", w Szkole Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej. Zapraszamy do udziału!
Poza tym w ciągu całego roku planowany jest szereg inicjatyw kulturalnych, o szczegółach których będziemy informować Państwa na bieżąco.

Sto lat temu w „Kurierze Warszawskim” ukazał się wiersz „Prośba” podpisany inicjałami „S.M”. Jego autorem był 19-letni uczeń łódzkiego gimnazjum Julian Tuwim. Młody poeta stał się później jednym z największych polskich literatów XX wieku, a ten rok jest poświęcony jego pamięci.
Julian Tuwim urodził się w 1894 r. w Łodzi, w rodzinie zasymilowanych Żydów. Po debiucie poetyckim przeniósł się na studia do Warszawy, gdzie poznał innych artystów młodego pokolenia: Antoniego Słonimskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, czy Jana Lechonia. Razem założyli grupę poetycką Skamander, która rozwijała się wraz z niepodległym państwem polskim, stanowiąc jedno z najważniejszych zjawisk polskiej kultury XX wieku.
Skamandryci odrzucili wizerunek poety-wieszcza, piszącego o sprawach wzniosłych i poważnych. Ich poezja była przeznaczona dla zwykłego człowieka, napisana prostym językiem i poruszająca znane mu sprawy. Na początku pełna siły życia, witalizmu i zabawy słowem, z optymizmem patrząca na nową powojenną rzeczywistość, z czasem stała się miejscem społecznej krytyki, wymierzonej przeciw bezwzględnemu kapitalizmowi i autorytarnym tendencjom w polityce.
II wojnę światową Tuwim spędził na emigracji: we Francji, Rio de Janeiro i Nowym Jorku. W 1946 r. wrócił do kraju, zmarł w 1953 r.
Spod pióra Tuwima wyszło ponad sto wierszy, a także liczne satyry, felietony, czy teksty wykonywanych do dziś piosenek i skeczów kabaretowych. Najbardziej ambitnym artystycznym przedsięwzięciem były pisane w latach II wojny światowej „Kwiaty polskie”, długi i niedokończony poemat dygresyjny. Tuwim był również jednym z najwybitniejszych polskich autorów dla dzieci, tworząc takie klasyczne pozycje jak „Lokomotywa”, „Ptasie radio”, czy „Słoń Trąbalski”.
Rok 2013 został ustanowiony Rokiem Tuwima uchwałą polskiego Sejmu. Rodzinna Łódź planuje przygotować multimedialną wystawę poświęconą autorowi, koncert współczesnych kompozytorów do słów jego wierszy i przedstawienie na podstawie „Balu w Operze”, jednego z jego najbardziej znanych poematów.
Źródło powyższych informacji:  www.poland.gov.pl